Uzm.Dr. Kurtuluş Hallaç
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
 

MUAYNEHANE:İzzettin Çalışlar cad.Elif ap.No.54/7 BAHÇELİEVLER...ÇALIŞMA OFİSİ:Akbatı-Akkoza 2B Kısım Begonya1 Kat2 BAHÇEŞEHİR...ANLAŞMALI KURUMLAR:Yapı Kredi-Anadolu-Ak-Mapfre-Güneş ve Axa SİGORTA ile anlaşmalıyız...

Kullanıcı Girişi
Beni Bu Bilgisayarda Hatırla
 
  Adınız Soyadınız
 
  E Posta Adresiniz
 
  Telefon
 
  Tahlil Dosyası Gönder
 
98911 Kişi siteyi ziyaret etti.
BEBEKLERDE böbrek kanallarında genişleme- (PELVİEKTAZİ-PİYELEKTAZİ-HİDRONEFROZ.)

BEBEKLERDE böbrek kanallarında genişleme- (PELVİEKTAZİ-PİYELEKTAZİ-HİDRONEFROZ.)

Gebelikte ayrıntılı  ultrasonların yapılması ile birlikte hamilelik ve yenidoğan bebeklerde  böbreklerde genişleme- hidronefroz veya pelvikaliektazi-  daha sık karşılaşmaya başladığımız bir durum olmaktadır.

 Tüm gebeliklerin yaklaşık % 2'sinde ultrasonografide bebeğin bir ya da iki böbreğinde idrar kanallarında genişleme saptanabilir. Erken gebelik haftalarında saptandığında ve özellikle de diğer bazı işaretlerle beraber olduğunda bu bulgu Down sendromu ve diğer kromozom bozukluklarına işaret edebilmesi açısından önemlidir.

Piyelektazi doğumsal kusura işaret edebilen bir bulgu olması yanında kendi başına da bir böbrek ve idrar kanalı hastalığına işaret edebilmesi açısından takibe alınması gereken bir bulgudur.

Tıp dilinde hidronefroz olarak tanımlanan böbrek büyümesi, böbrekte idrarı toplayan sistemlerin farklı sebeplere bağlı olarak büyümesi ya da genişlemesi olarak tanımlanabilir. Bu durum böbrekte idrarın birikmesi sonucu meydana gelir. Böbreğin pelvis renalis ( idrarın üretildikten sonra depolandığı yer) denilen bölgesi idrar biriktiği için şişerek böbrek dokusuna basınç yapar ve onun çalışmasını bozmaya baş­lar. Böbrek büyümesine sebep ise bu kanalın tıkanmasıdır. Tıkanma sonucu meydana gelen hidronef­rozlar bazen düzelir.

Tek taraflı tıkanmalara bağlı hidronefrozda diğer böbrek çalışmaya devam ettiğinden belirtiler geç fark edilir. Bu da hastalığın seyrini olumsuz etkiler. Tehlike oranı düşüktür. Eğer her iki böbrek de tıkanmadan etkilenmişse ve tıkanmaya bağlı olarak idrar ters yönde gidiyor ise sonuç sıkıntı doğurabilir. 

Bebekler doğumdan sonra her ay düzenli idrar tetkiki ve kültürü ile takip eilir. Ultrasonografi ile de genişlemenin devam edip etmediği takip edilir. Genişlemenin sebebi araştırılır. Genelde  küçük genişlemelerde sonuç yüzgüldürücüdür.